STREAM veikla „Sėju, sodinu, auginu, atrandu,  vaišinu“

STREAM veikla „Sėju, sodinu, auginu, atrandu, vaišinu“

Grupė „Smiltelės“, 2024 m. balandžio mėn.

Tikslas – puoselėti vaikų patirtinį ir pažintinį ugdymą, atskleisti gamtos svarbą ir reikšmę žmogui, skatinti saviraišką, eksperimentuoti. Pasitelkus veiklas plėtoti žinias apie gamtą ir augalus, vandens vaidmenį, stebėti ir pažinti augalo struktūrą, ją pavaizduoti meninėje veikloje, ugdyti gamtojautą, kūrybiškumą, savarankiškumą.
Pavasaris – vienas iš nuostabiausių metų laikų, kuris siejasi su gamtos pabudimu, atsigavimu po ilgų žiemos dienų. Šis metų laikas dovanoja puikią progą susipažinti su augalų pasauliu, suvokti tam tikrus gamtos dėsnius, pagilinti ir praturtinti žinias apie augalų gyvenimo ciklus.

Drauge su vaikais sodinome svogūnus, sėjome prieskoninius augalus (salotas), gėles (serenčius). Aptarę, kad visi augalai mėgsta šviesą, juos „apgyvendinome” ant pietinės palangės. Vaikai nuolat laistydami, stebėjo, iš kurios sėklytės pirmas išlys daigelis, kaip iš sėklos išauga augalas, tyrinėjo augalų augimo tarpsnius, sužinojo, kad augalams reikia drėgmės ir šviesos, kad augalai skiriasi spalva, lapų forma, ūgiu, kuo naudingi. Netukus visa palangė „sužaliavo” pirmaisiais svogūnų laiškais, taip vaikai atrado, kad sparčiausiai auga svogūnų laiškai, kas suteikė jiems daug džiaugsmo. Vaikai vis nekantraudami klausinėjo kada vaišinsimės šviežiais svogūnų laiškais. Apžiūrėję svogūnėlio šaknis, jie išsiaiškino, kad plonos šaknelės įsikabina tvirtai žemę, laiko augalą ir jį maitina. Salotos, gėlių sėklos sudygo po pusantros savaitės. Drauge kėlėme hipotezę, (aptarę augimo ciklą ant pakelio) kada serenčiai užaugs , sukraus žiedus ir pražys. Nusprendėme, kad tai įvyks kaip tik Mamos dienos proga, juos ir padovanosime mamytėms. Dabar belieka laukti ir įsitikinti ar ši hipotezė pasitvirtins. Skindami svogūnų laiškus, vaikai lygino kuris aukštesnis užaugo (ilgiausias laiškas užaugo iki 23 cm., mažiausiais – 3 cm.), tyrinėjo skonį, kvapą, piešė ir dalinosi įspūdžiais.

O kiek buvo džiaugsmo, kai jiems užaugus, patys plovė, pjaustė, tepė sumuštinius ir gardžiai, drąsiai skanavo, o paragavę prašė neštis į namus ir nešėsi po kelis laiškus pavaišinti tėvelius.

Grįžę į darželį dalinosi įspūdžiais, džiaugėsi kad ir tėveliams buvo labai skanu! Paslaptingas ir įdomus augalų pasaulis! Jis suteikia galimybę vaikams atrasti, pažinti, džiaugtis gamtos dovanomis ir patiems pasijusti gamtos vaikais.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Ilona Matulevičiūtė